SOLD

Necdet Kalay

İstanbul,
60x74 Cm. 1985 Yılı,
Ahşap Panel Üzeri Yağlı Boya

Necdet Kalay

Necdet Kalay

(1932-1986)

Necdet Kalay 1932 yılında İstanbul'da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul'da tamamladıktan sonra ilk sanat eğitimine heykeltıraş Faruk Morel’den ve ressam Şeref Akdik'ten ders alarak başladı. 1954-1957 yılları arasında bugünkü adı Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi olan İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisindeki derslere konuk öğrenci olarak katıldı.

1958’de, bir tablosu Ankara’da düzenlenen Güzel Sanatlar Birliği Sergisine kabul edildi ve böylece sanat hayatı başlamış oldu. İlk kişisel sergisini 1960 yılında İstanbul'da açtı. 1969 yılından itibaren başka işler yapmayı bırakarak geçimini tamamen resim yaparak sağlamaya başladı. Türkiye’deki koleksiyoncularının ilgisinin yerel ressamlara kaydığı bu dönemde birçok resim sattı. Yurtiçinde ve dışında pek çok sergiye katıldı. 1970'li yıllarda resim çalışmalarına yurt dışında devam etme kararı aldı.

Kalay dekoratif yönü ağır basan resimlerinde Anadolu’dan manzaraları geniş fırça darbeleriyle işlemiştir. İzlenimci yönü ağır basan sanatçı daha çok gri tonlarını ve pastel renkleri kullanmayı tercih etmiştir.

Necdet Kalay 1986 yılında İstanbul’da vefat etti.