Faruk Cimok

Eyüp Sultan,
80x60 Cm.
Tuval Üzeri Yağlı Boya

Faruk Cimok

Faruk Cimok

(1956-)

Faruk Cimok 1956 yılında Hatay’ın Reyhanlı ilçesinde doğdu. Ailesi Kafkasya kökenlidir.

1979'da bugünkü adı Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi olan ve Devrim Erbil’in atölyesine devam ettiği Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümünden mezun oldu. Resimleri Ankara’daki Zafer Çarşısı’nda sergilendi.  1980 yılında ilk kişisel sergisini açtı.

1990’lı yıllara kadar olan ilk dönemlerinde genellikle Çukurova’daki pamuk işçilerini figüratif olarak resmetti. Daha sonraki yıllarda eski İstanbul manzaralarını canlı renklerle kendine özgü bir üslupla işlemeye başladı. Resimlerinde genellikle Beyoğlu, Nişantaşı, Kumkapı gibi semtlerdeki 1950’li yılların sosyal hayatını nostaljik bir şekilde resmetti. Özellikle Çiçek Pasajı’nı, Taksim Meydanı’nı, tramvayları konu edindi. Eserlerinde güvercin figürünü çokça kullanması nedeniyle “kuşçu” ressam lakabını aldı.

Sanat hayatı boyunca 35 kişisel sergi düzenleyen Faruk Cimok, Türk Kültür Vakfı, DYO, Kartal Belediyesi Kültür ve Sanat Şenliği resim yarışmalarında ödüller kazandı. Halen Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesinde görev yapmakta ve Suadiye’deki kişisel atölyesinde sanat çalışmalarına devam etmektedir. Bunun yanında tablo restorasyonu konusunda da uzmanlaşmıştır.