Devrim Erbil

Galata'dan Yarımada Manzara,
80x120 Cm.
Aluminyum Üzeri Gicle Baskı

Devrim Erbil

Devrim Erbil

(1937-)

Devrim Erbil 1937 yılında Uşak’ta doğdu. Çocukluk yılları boyunca resme ilgi duyan Erbil henüz lise yıllarındayken iki arkadaşıyla birlikte Türk Amerikan Kültür Derneğinde iki sergi açtı.

1954 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Resim Bölümüne girdi ve Bedri Rahmi Eyüboğlu’nun atölyesine devam etti. 1959’da mezun oldu ve “Soyutçu 7’ler” grubunu kurdu. Kendi döneminde soyuta yönelen Adnan Çoker, Ferruh Başağa, Sabri Berkel gibi arkadaşlarının aksine daha geleneksel çizgide ve peyzaj betimlemelerine yer veren bir tarz geliştirdi. Dünyada soyut sanat üzerine yazılan önemli araştırmalardan biri olan “I’art Abstrait” isimli kitapta adı kendinden bahsedildi.

Devrim Erbil 1962 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisine asistan olarak başladı.

1965 yılında İspanya Hükümetinin verdiği bursla İtalya, İspanya ve Fransa’da araştırmalar yapmıştır.

1966 yılında “V. Tahran Bienali Saray Kraliyet I. Ödülü” ve “9. İskenderiye Bienali 2.Ödülü”nü alarak uluslararası bir sanatçı olduğunu kanıtladı.

“Türkiye Çağdaş Ressamlar Derneği” ve “Görsel Sanatçılar Derneği” başkanlıklarını da yürüten sanatçı 1970’te doçent, 1981’de de profesör oldu.

Sanatçı tuval resmi dışında serigrafi, gravür ve mozaik disiplinlerinde de eserler verdi.

1991 yılında “Devlet Sanatçısı” unvanını ile onurlandırıldı.

2004 yılında Balıkesir’de Devrim Erbil Müzesi açıldı. 2009 yılı “Devrim Erbil Sanat Yılı” olarak ilan edildi.

Yurt içinde ve dışında birçok ödül alan, sergi açan, özel koleksiyona giren Devrim Erbil yaşamını İstanbul’da sürdürmektedir.