Alaaddin Hız

Kargaşa,
50x50 Cm. 2022 Yılı,
Tuval Üzeri Akrilik Boya

Alaaddin Hız

Alaaddin Hız

 

(1989-)

 Alaaddin Hız 1989 yılında Akşehir’de doğdu. 2018 yılında Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünü üçüncülük derecesi ile tamamladı.  Aynı yıl girdiği Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Enstitüsü Sanat ve Tasarım Bölümünde yüksek lisans eğitimine halen devam etmektedir. 2015 yılında “XVIII. Uluslararası Likya-Kaş Kültür ve Sanat Festivalinde” eser katılımcısı ve ardından “6. ve 8. Uluslararası Anadolu’ya Şükran Buluşmalarında’’ atölye katılımcısı olarak görev aldı. 2016’da Antalya’da düzenlenen ‘’Anadolu’nun Mitleri’’ isimli resim yarışmasında ve ardından 2018’de yine Antalya’da gerçekleşen ‘’Güç ve Kadın’’ isimli resim yarışmasında üçüncülük ödülü kazandı. Birden fazla ulusal ve uluslararası karma sergide sergi düzenleme kurulu üyesi olan Hız, “Nevruz’’, “Yüzde Yüz’’, “Özgün Baskı Resim Sergisinin” küratörlüğünü üstlenmiştir. Eserleri, Akdeniz Üniversitesi Rektörlüğü, Antalya Konyaaltı Belediyesi, Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Antalya Kepez Belediyesi 15 Temmuz Müzesi, Sonsuz Şükran Köyü Derneği, Belek Crystal Paraiso Verde Resort & Spa, İzmir Türk Koleji, Seçenek Kültür ve Sanat Derneğinde sergilenmektedir.

2015’ten bu yana Akdeniz Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesinde fakülte ve resim bölümü öğrenci temsilcisi olan Hız, 2017’den günümüze ‘’1914 Çallı Kuşağı Çağdaş Türk Resminde Empresyonist ve Peyzaj Eğilimleri’’  ve ‘’Bireylerde 6-12 Yaş Aralığında Kişisel Gelişim; Madde Bağımlılığı Eğilimlerinin Araştırılması’’ konulu araştırmalarına halen devam etmektedir.

Hız, peyzaj resimleri, tipografi çalışmaları ve katmanlardan oluşan soyut çalışmalar üretmektedir. Sanatsal çalışmalarını Antalya’daki kişisel atölyesinde sürdürmektedir.