Refik Anadol - Machine Memoirs: SPACE

Refik ANADOL; yaratıcılığı sonsuz bir deha...
Gelecekte sanat nasıl olacak diye merak ediyorsanız, bu olağanüstü adamı tanımanız lazım. Mimariyi ve yapay zekayı, yaratıcılığıyla birleştirerek adeta uzay boşluğunda kaybolmamızı sağlayan dijital sanat eserlerini üretiyor. 
Bugün İstanbul Plevneli Galeri’de açılan sergide sanat adına umut verici bir şey gördük. Çoğunluğu genç olan binlerce kişi sonu olmayan kuyruklar oluşturdular, Refik Anadolu’n yarattığı uzay boşluğunda kaybolmak için. “MAKİNE HATIRALARI: UZAY” sergisinde uzayla ilgili renkli rüyalar gören makinanın beynine  girme şansına sahip oluyorsunuz. Refik ANADOL Nasa’dan aldığı verileri yapay zeka yardımıyla toplayıp, çeşitlerine ayırdıktan sonra pigmentlere dönüştürüp bu muhteşem eserleri ortaya çıkarmış. 
İstanbul, ayağınıza gelen bu şahane sergi kaçmaz; gidin ve makinaların renkli rüyaları içinde kaybolun. Bu deneyim hayatınız boyunca hafızalarınızda kalacak eşsiz bir anı olacak. (Gürbüz,S.2021)

“Makine Hatıraları: Uzay”, 18 Mart’ta gerçekleşecek ve davetiyeyle gezilebilecek ön izlemenin ardından, 19 Mart itibarıyla pazar hariç her gün 10.00-18.00 saatleri arasında ücretsiz olarak izlenebilecek. Covid-19 tedbirleri dolayısıyla hafta sonu kısıtlamalarında değişiklik olması durumunda sergi pazartesi hariç her gün 10.00-18.00 arasında gezilebilecek. 

“Makine Hatıraları: Uzay”, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin özel desteğiyle; Borusan Otomotiv’in Türkiye distribütörü olduğu BMW, İBB iştiraklerinden Kültür AŞ ve Samsung Galaxy S21 Serisi ana sponsorluğunda hayata geçiyor. Beyoğlu Belediyesi’nin de destek verdiği serginin katılımcı sponsorları ABC Deterjan, Atelier Rebul, Fuudy, Jotun, Kahve Dünyası Algötür, MG International Fragrance Company, Swissôtel The Bosphorus Istanbul; medya sponsoru Joy FM; reklam ve tanıtım sponsorları ise City’s, IstanbulArtNews, Just Work, Kentvizyon, Panoffect ve Panout.