Abidin Dino

 

(1913-1993)

Abidin Dino 1913 yılında İstanbul’da doğdu.

1925'te Robert Kolejde öğrenim görmeye başladı. Ancak anne ve babasının ölümleri nedeniyle eğitimini yarıda bıraktı. Ağabeyi şair Arif Dino'nun yönlendirmesiyle resim, karikatür ve edebiyat alanlarında kendini geliştirdi. 1930'lu yılların başında yazıları ve çizimleri gazetelerde yayınlanmaya başladı. Nâzım Hikmet'in Sesini Kaybeden Şehir ve Bir Ölü Evi adlı kitaplarının kapak resimlerini çizdi. 1933 yılında a "D Grubu" sanatçılarının kurucu üyeleri arasında yer aldı.

Yine 1933 yılında Ankara hakkında bir belgesel çekmek için Türkiye’ye gelen Sovyet yönetmen Sergey Yutkeviç, bir sergide sanatçının eserini görüp beğendi. Atatürk tarafından bir Türk öğrenciyi Sovyetler Birliği’ne götürüp sinema eğitimi vermesi istenen Yutkeviç, bu görevi Dino’ya teklif etti. Böylece Abidin Dino Leningrad’a giderek üç yıl boyunca çok yönlü bir sinema eğitimi aldı ve sol fikirlerle tanıştı.

Dino 1937 yılında Paris’e yerleşerek ressam ve dekoratör olarak film çalışmalarında yer aldı. 1939'da Türkiye'ye döndü ve 1941'de arkadaşlarıyla “Yeniler Grubunu” kurdu. Çeşitli dergilerde sanat ve politika üzerine yazılar yazan Dino Türkiye Komünist Partisine de üyeydi.

1941’de siyâsî nedenlerle önce Çorum’a sonra Adana'ya sürgüne gönderildi. Adana'da Çukurova'nın pamuk işçilerini konu alan resimler yaptı. Heykel yapmaya da bu dönemde başladı.

Abidin Dino 1952'de Paris'e yerleşti. 8 yıl boyunca Paris'teki Mayıs Salonu sergilerine katıldı. Ayrıca Fransa dışında da birçok ülkede sergiler açtı. “Fransa Plastik Sanatlar Birliği Onur Başkanlığı” ve “New York Dünya Sanat Sergisi Danışmanlığı” görevlerini yaptı. 1968 öğrenci olayları sırasında aktif rol oynadı. Eserleri birçok galeri, müze ve koleksiyonlarda yer aldı.

1966'da "Gol" adlı belgesel filmle İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından ödüle layık görüldü.

1989'da Fransız Kültür Bakanlığı tarafından Sanat ve Edebiyat Altın Şövalye Nişanı ile ödüllendirildi.

 Abidin Dino 1993’te Paris'te yaşamını yitirdi.